Missugune televiisor lõppkokkuvõttes siis ikkagi valida? Mis eristab LED, OLED ja QLED televiisoreid? Viimasel ajal on maailma kõige tuntumad televiisorite tootjad nagu Sony, Samsung, LG ja Philips tulnud välja erinevate uute trendide ja tehnoloogiatega, mis võivad algselt tunduda tarbijale pigem keerulised ning raskesti arusaadavad. Aitamaks Teil õiget valikut langetada otsustasime kirjutada olulisemad detailid lahti.

LED-TV

LED ehk Light Emitting Diode. LED TV'd on LCD monitorid koos LED tehnoloogia taustvalgusega. LED on efektiivsem kui tavaline LCD monitor ning annab paremat pildikvaliteeti. LED TV'd on samuti odavamad kui tänapäevased alternatiivvariandid. Võrreldes QLED paneelidega ei ole LED TV'd võimelised näitama niivõrd head kontrastsust tumedate ja heledate toonide puhul. Samuti on LED TV vaatamisnurk kitsam kui QLED TV'del.

QLED-TV

QLED tehnoloogia on välja töötatud Samsungi poolt ning kasutatud peamiselt televiisorites. QLED tähendab Quantum Dot tehnoloogiat, kus LCD paneel kasutab LED taustvalgustust. Ehk siis kergemalt öelduna on QLED parem versioon traditsiooniliselt LED tehnoloogiast. QD tehnoloogiaga on võimalik televiisorite vaatamist nautida parema värvikontrastsusega. QLED televiisoritel on samuti parem heledus, mis võimaldab televiisorit paremini vaadata näiteks heledalt valgustatud keskkonnas. Pikslistruktuuri miinuseks on see, et QLED TV'd ei ole võimelised pakkuma pimedates ruumides sama tumedat värvisügavust kui orgaanilised OLED displeid. Kokkuvõttes on QLED tuntud parema värviesitusega kui LED ja OLED TV'd.

OLED TV

OLED või Organic Light Emitting Diode eristub LED ja LCD TV'dest sellega, et displei põhineb orgaanilistel materjalidel, mis tekitavad erinevaid värve ning mida kombineerides saadakse vajalik värvivalik. OLED-ekraanid on LCD-paneelidest kirkamad ning parema kontrastsusega – tulemuseks on teravam pilt. OLED-ekraanid on energiasäästlikumad kui LCD-ekraanid, kuna neil ei ole eredama pildi jaoks vaja tagant tulevat lisavalgust. Ekraan kasutab kujutise loomiseks orgaanilisi valgust emiteerivaid dioode (OLED), mille tulemusena on ekraan vaid 3 mm paksune. Vaatamisnurk on samuti laiem kui LCD / LED TV'del. OLED TV'd on reeglina veidikene kallimad kui nende rivaalid.

 

 

Mida erinevad tehnoloogiad tähendavad?

4K ja UHD

4K ja UHD (Ultra High Definition) on kaks terminit, mis on tänaseks saanud juba praktiliselt sünonüümseks. 4K puhul on tegu standardiga kõrge resolutsiooni jaoks - 4096 x 2160. UHD resolutsiooniks on 3840 x 2160, mis ei ole küll päris sama kui 4K, kuid on lähemal 4K'le standardile kui tavaline Full HD (1920x1080) resolutsioon. See tähendab, et kõik 4K TV'd on UHD resolutsiooniga televiisorid. UHD võimaldab näidata displei resolutsiooni - mida kõrgem resolutsioon, seda täpsem, kontrastsem ja realistlikum pilt on. Erinevus tuleb kõige paremini välja suuremate TV'de puhul. Tasub meeles hoida, et ehkki TV toetab UHD resolutsiooni, siis mõjutab pildikvaliteeti ka sisu kvaliteet, mida vaatate. 

Ambilight

Ambilight ehk Ambient Lightning ehk taustvalgus. Ambilight tehnoloogiaga on turule tulnud Philipsi TV'd. Ambilight saadab valgust kiirtena välja teleri külgedelt tagaseinale, mis võimaldab ekraanist viia tegevuse väljapoole ning täita toa täiusliku taustvalgusega. Kasutades nutikaid LED-valgusteid on ruumis kõik ekraanil toimuv tunda reaalajas.

HDR

HDR ehk High Dynamic Range. Peaaegu, et kõik uued TV'd kasutavad tänaseks HDR tehnoloogiat. HDR võimaldab näidata pilti suurema kontrastiga, mis muudab mustad ja valged toonid täpsemaks. Lisaks suuremale resolutsioonile pakub HDR ka laiemat värviskaalat ning realistlikumat pilti.